تبلیغات
این در خانه ی مهر است که باز است هنوز - کودکی که سقف آسمان از قامت او کوتاه تر است
این در خانه ی مهر است که باز است هنوز

جهانی که شایسته‌ی کودکان باشد، شایسته‌ی همگان است

کودکی که سقف آسمان از قامت او کوتاه تر است

سه شنبه 14 تیر 1390

احمد نریمان در الف نوشت :

دیشب برای دومین بار مستند "۴۰ دقیقه بدون قضاوت " را دیدم واقعا از اینكه رسانه ملی ما سراغ چنین موضوعاتی با چنین قالبی رفته است خوشحال شدم. فكر كردم مناسب است حتما از دست اندركاران این برنامه تشكری جانانه شود.

"۴۰ دقیقه بدون قضاوت" برنامه ای برای شنیدن صدای كسانی است كه هر روز می بینیمشان اما هیچ گاه صدایشان را نمی شنویم. این برنامه صدای نسبتا رسای كسانی است كه سالها است با ما هستند، اما "رفاه زدگی مردم" و "سیاست زدگی مسئولین" چنان جامعه را غافل كرده است كه هیچگاه دیده نمی شوند.

این برنامه صدای كسانی است كه "سرریز رفاه جامعه" و "هزینه غفلت از عدالت" شده اند و به هر دلیلی نام "آسیب پذیر" به خود گرفته اند. باید به رسانه ملی دست مریزاد گفت.

شب گذشته مهمان این برنامه "كودك كار" بود. كودك كار به برنامه دعوت شده بود تا به پرسش های "سیما تیرانداز"(مجری برنامه) پاسخ دهد اما به شكل تحسین برانگیزی او بود كه برنامه را مدیریت می كرد و مجریی كه هاج و واج از فهم و اعتماد به نفس و ادب كودك متعجب مانده بود.

مجری ازش سوال کرد که برادر بزرگتر هم داری که پسرک جواب داد بله.مجری ازش پرسید اگر برادر بزرگتر داری چرا تو کار می کنی که پسرک جواب داد چون هر چه بچه تر باشی درآمد بیشتری داری. برای همین فقط من کار می کنم.

-دوست داری چه كاره بشی؟

-دكتر

-پس چرا درس نخواندی؟

-خب باید كار می كردم.

-خواهر و برادرت چی؟ آنها هم درس نمی خوانند؟

- درس می خوانند. من كار می كنم كه آنها درس بخوانند. برادر و خواهرم درس بخونند بهتره. چند بار خواستم من هم برم درس بخونم.دوست داشتم دکتر شوم.ولی فكر كردم كه برادر و خواهرم درس بخوانند بهتره.

-تا حالا شده دلت اسباب بازی بخواد؟

-خیلی وقت ها شده به مغازه اسباب بازی نگاه کردم و یک بار هم از اینکه نتوانستم چیزی بخرم گریه ام گرفت.

و اوج برنامه و "دیالوگ آموزنده و ماندگار از یك كودك كار" در این بخش بود:

- من به بچه ام می گویم که قدر اسباب بازی هایش را بداند خیلی ها همین را هم ندارند.حالا تو اگر یک اتاق اسباب بازی داشتی چیکار می کردی
؟

- هیچی اگر یک اتاق اسباب بازی داشتم که من هم مثل بچه تو می شدم. همین یک اسباب بازی را دارم بهتره.پسری بود که 12 سال بیش تر نداشت
شاید بعضی اوقات لازم باشد هیج نگوییم هیچ
فقیر ما هستیم
کمی فکر کنیم بهتر است


فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها